شروع بکار وبلاگ ثمینشروع بکار وبلاگ ثمین، تا این لحظه: 11 سال و 7 ماه و 16 روز سن داره

ژورنال دنیای نفیــــــــــس

تابلوی اثر دست و پای کودک

1391/11/30 11:09
نویسنده : ثمین
15,020 بازدید
اشتراک گذاری

بچه ها تنها یادگارهائی هستند که از ما به جا میمانند و پدرها و مادرها تمام هستی خود را به پای آنها میریزند بدون آنکه چشم داشتی داشته باشند. امیدوارم که بچه ها هم قدر پدر و مادر خود را بداند و هیچ وقت آنها را نرنجانند. ما که همیشه میخواهیم تمام دوران کودکی بچه ها را ضبط کنیم این ایده هم میتواند جالب باشد که اثر کف دست و کف پای کودکان خودرا تابلو کرده و در اتاقشان داشته باشیم.

یکی از دوستان از من خواسته بودند که ایده های دیگری برای نگه داشتن اثر دست و پای نوزاد پیشنهاد کنم. الان هم با خمیر اسباب بازی یا خمیر چینی میشود ساخت ولی خمیر نمکی بهتر بنظر می آید که آموزش تهیه آن را ببینید در ادامه مطلب....

بچه ها به سرعت بزرگ مي شوند و تنها خاطرات آنهاست كه باقي مي ماند لذا اين مجسمه هاي كوچك يادآور طعم لحظه هاي خوش كودكي و نوزادي دلبندان شما هستند و زيباييشان تا ابد موجب ستايش و حيرت خواهد بود چرا كه آنها عاشقي برخاسته از اعماق قلب و روح ساخته شده اند.

لحظات و خاطرات دوران کودکی و نوزادی فرزندانتان راجاودانه کنید. شاید این تنها فرصتی باشد که بتوانید لحظه ای زیبا از دوران کودکی و نوزادی عزیزانتان را برای همیشه زنده نگهدارید.

وسایل مورد نیاز
خمیر نمکی  - رنگ اسپری براق

خمیر نمكی خمیری فرم پذیر است كه به راحتی با حداقل مواد كه در هر آشپزخانه ای یافت می شود تهیه می شود و با آن می توان تزئینات و وسایل بی شماری ساخت. این خمیر علاوه بر خاصیت فرم پذیری فوق العاده و نیاز به هزینه ناچیز پس از پخت نیز دارای استحكام قابل ملاحظه ای است كه موجب می شود وسایل ساخته شده از آن برای مدت ها قابل نگهداری و استفاده باشند. كافی است یك بار روش تهیه و كار با آن را فرا بگیرید و سپس با تكیه بر خلاقیت و سلیقه خود از آن برای ساخت وسایل تزئینی بی شمار و نامحدود سود ببرید. برای تهیه خمیر نمكی به مواد زیر نیاز دارید:
270 گرم آرد سفید (دو پیمانه سر صاف)
320 گرم نمك آشپزخانه (یك پیمانه سر صاف)
180 میلی لیتر آب (سه چهارم پیمانه) / به مقداری که خمیر به دست نچسبد
2 قاشق چایخوری روغن مایع طباخی
برای تهیه این خمیر ابتدا مواد خشك را در ظرف بزرگی ریخته آب را اضافه كنید. مواد را با دست خوب مخلوط كنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را حداقل به مدت 10 دقیقه تمام ورز دهید تا كاملاً فرم پذیر شود. برای آزمایش آمادگی خمیر، مقدار كمی از آن را در دست گلوله كنید. اگر گلوله ترك نخورد و ازهم باز نشد خمیر آماده كار است.
از این خمیر می توانید فرم های تزئینی جالبی بسازید. برای ساختن فرم های مسطح مانند قلب، ستاره و برگ های مختلف ، ابتدا خمیر را با وردنه به قطر 6 میلیمتر باز كنید و سپس با استفاده از قالب های شیرینی یا الگوهای مقوایی كه خودتان ساخته اید طرح های دلخواه را در آورید و برای ساختن فرم های حجیم مانند خوشه های انگور و یا انواع دیگر میوه ، پس از گلوله كردن خمیر می توانید به راحتی با انگشتان دست به آن فرم دهید. برای چسباندن خمیر از مقدار كمی آب استفاده كنید و با قلم مو به آن بزنید. رنگ آمیزی خمیر را به دو صورت می توانید انجام دهید. یك روش رنگ كردن خمیر ، قبل از ساخت مدل ها است كه با افزودن مقداری رنگ گواش به خمیر و ورز دادن آن به راحتی خمیر به رنگ دلخواه شما در خواهد آمد. روش دیگر رنگ آمیزی پس از ساخت و پخت مدل خمیری است . به این ترتیب كه پس از پخت و سرد شدن مدل ، آن را با استفاده از رنگ گواش و قلم مو رنگ آمیزی می كنند.
برای پخت خمیر ، مدل ها را در سینی فری كه از قبل كمی چرب كرده اید، بچینید و سینی فر را برای مدت نسبتاً طولانی (حدود 4 تا 10 ساعت بسته به قطر مدل خمیری و ابعاد آن) با درجه حرارت بسیار كم ، معادل 100 درجه سانتی گراد یا 250 درجه ی فارنهایت در فر قرار داده بپزید تا كاملاً سخت شود . چنان چه درجه حرارت فر شما بیشتر از 100 درجه سانتی گراد است زمان پخت را كاهش دهید تا خمیر نسوزد. پس از سخت شدن مدل های پخته شده ، فر را خاموش كنید و اجازه بدهید مدل ها در فر خاموش بمانند تا به تدریج سرد شوند. پخت مدل های ساخته شده با خمیر نمكی را می توانید با اجاق های ماكروفر سریع تر انجام دهید. به این ترتیب كه مدل های خمیری را در ظرفی چیده در ماكروفر قرار دهید و درجه آن را بر روی قدرت بسیار كم یا ذوب یخ اتوماتیك بگذارید و هر 5 دقیقه یك بار در آن را باز كنید. بگذارید خمیر چند دقیقه در ماكروفر خاموش بماند و دوباره 5 دقیقه دیگر به ماكروفر زمان بدهید. این كار را چند بار تكرار كنید تا خمیر پخته و سخت شود. مدت زمان حرارت دادن برای مدل های مختلف به تناسب قطر و مقدار خمیر آنها متفاوت است و معمولاً از 30 تا 60 دقیقه است.

مدل های ساخته شده از خمیر نمكی را می توانید به جای پختن در مجاورت هوا نیز خشك كنید ولی در این صورت وسایل ساخته شده شكننده تر بوده و از استحكام كمتری برخوردار خواهند بود. مدل های خمیر را بلافاصله پس از ساخت بپزید و هر بار به اندازه مورد نیاز خمیر درست كنید چون خمیر نمكی برای مدت طولانی قابل نگهداری نیست.


حال كه با روش تهیه و پخت این خمیر آشنا شدید ایده هایی برای استفاده از آن به شما پیشنهاد می كنیم. یكی از موارد استفاده از خمیر نمكی ساخت ظروف زینتی است كه به عنوان ظروف آجیل، نان، میوه و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده هستند. برای ساخت ظرف آجیلی كه در تصویر مشاهده می كنید ، پس از تهیه خمیر به اندازه داده شده در دستور بالا ، ابتدا دو سوم از آن را با وردنه بر روی سطح صافی كه كمی آرد روی آن پاشیده اید باز كنید به طوری كه قطر آن به 6 میلیمتر برسد. با دقت خمیر را بلند كنید و بر روی ظرف گودی كه قطر دهانه آن حدود 20 سانتیمتر باشد و داخل آن را قبلاً چرب كرده اید قرار دهید. به آرامی خمیر را با دست بر روی ظرف بكشید به صورتی كه فرم داخل ظرف را بگیرد . خمیر اضافه دور ظرف را از لبه ظرف بریده و جدا كنید.
دو لوله خمیری به ضخامت 7 میلیمتر درست كنید و با پیچیدن آنها به دور هم یك طناب خمیری را دور ظرف بر روی لبه آن بچسبانید. با استفاده از قالب یا الگوی مقوایی برگ ، تعدادی برگ از خمیر بریده جدا كنید. با نوك یك كارد خطوط رگ برگ آن ها را مشخص كنید. برگ ها را مطابق تصویر با كمی آب بر روی قسمت های مختلف طناب خمیری بچسبانید. سپس با دست تعدادی لیمو از خمیر بسازید و در انتهای هر كدام یك عدد دانه میخك فرو ببرید تا مانند محل اتصال لیمو به شاخه به نظر برسند و لیموها را نیز به همان ترتیب و مطابق تصویر بر روی برگ ها بچسبانید . در آخر با استفاده از قالب های كوچك شیرینی تعدادی گل ریز از خمیر در آورید و در میان لیموها و برگ ها بچسبانید.
ظرف خمیری را بلافاصله در فر با درجه حرات 100 سانتی گراد قرار دهید و به مدت چند ساعت بپزید تا كاملاً سخت شود. در طول ساعت اول پخت هر چند گاه یك بار به ظرف سر بزنید . چنانچه در قسمت داخل ظرف ، خمیر به صورت حبابی باد كرد ، آن را با یك سوزن سوراخ كنید تا هوای جمع شده در زیر خمیر خارج شود. پس از پخت و سرد شدن ظرف خمیری ، آن را از ظرفی كه به عنوان قالب مورد استفاده قرار داده بودید جدا كنید و ظرف را مطابق تصویر با رنگ های گواش و قلم مو رنگ آمیزی كنید. پس از خشك شدن رنگ در صورت تمایل می توانید چند لایه وارنیش روی ظرف بزنید كه هم آن را براق تر می كند و هم مانع نفوذ رطوبت در ظرف می شود.

***

خمیر را به ضخامت 4 سانتی متر پهن کنید.

برای درست کردن قالب  دست یا پای کودک را داخل خمیر فرو ببرید  واضافه انرا جدا کنید. به دلیل وجود نمک دست و پای نوزاد را خوب بشویید تا احساس سوزش نکند.. قالب رابه مدت 72 ساعت درجای مناسب قرار دهید تا خشک شود و یا درفر 175 درجه سانتیگراد به مدت یک ساعت قرار دهید.

تابلوی اثر دست و پای کودک          تابلوی اثر دست و پای کودک

قالب خشک شده را با اسپری رنگ کنید واجازه دهید تا خشک شود.

مقداری خمیر داخل قالب قرار داده بیرون اورده وخشک نموده ودراخر انرا رنگ امیزی کنید.

تابلوی اثر دست و پای کودک   تابلوی اثر دست و پای کودک
                                                                                            
 ماکت دست وپا را روی تابلو با چسب چوب بچسبانید برای زیبایی بیشتر از گوش ماهی و مهره های رنگی استفاده کنید.

تابلوی اثر دست و پای کودک

اینم یه مدل ساخته شده از همین خمیر نمکی در وبلاگ منتظران نی نی 

البته من در سرچ هایی که داشتم چند جایی بود که کلا کارشون همین بود! ارائه خمیر و قاب سه بعدی و... برای کیت خانگی قالب گیری دست و پای کودکان و نوزادان!

اینم عکساش

این کیت می تواند یک هدیه مناسب و شیک برای جشن تولد و یا همراه با وسایل سیسمونی و حتی بعنوان کادوی روز مادر استفاده شود و ارتباط عاطفی بین والدئین و کودک برقرار کند.

محصل

منبع: دنیای نفیس

 

این تزیینات رو خودم هیچ جا ندیدم و به زحمت از سایت های خارجی پیدا و ترجمه کردم!!

لطفا اگر کپی میکنید حتما با ذکر منبع باشد!

سپاسگزارم!

 

منتظر نظرات خوب شما هستیم .gif

 

پسندها (4)

نظرات (12)

fatemehh
18 بهمن 90 16:11
خیلی خیلی ممنونم
ان شالله که پیروزی و موفقیت و شادیتو ببینیم


ایشاله! همچنین شما!
fatemehh
27 اسفند 90 10:55
سلام گلم من اثردست و پای فاطمه رو تو وبلاگش گذاشتم اگه دوست داری شماهم بذار ولی یاد نره بالای قاب آدرس وبلاگ فاطمه رو بذاری بازم ازت ممنونم به خاطر این پست مفیدت تو وبلاگمم ازت تشکر کردم
مامان ملينا
12 فروردین 91 11:26
سلام عزيزم خيلي عالي بود. مرسي از لطفت
مامان ساینا
12 مرداد 91 13:28
می تونه ایده خوبی هم برای جشن قدم باشه.
مامان آنی
4 دی 91 16:48
وای خداجون چقدر دنبال این خمیر میگشتم یه عالمه مرسی ثمین جوووووووووووون
مامان دخمل
11 دی 91 17:01
سلام ثمین جان من قبل از به دنیا اومدن دخملم این مطلبو یادداشت کردم و وقتی کوچولو بود از دست و پاش قالب گرفتم و الان یک مدلشو زدم روی دیوارمون یه مدل دیگه اش هم که مخصوص اتاق خودش درست کردم میخوام روز تولدش رونمایی کنم. عکس مدل اولی رو گذاشتم تو وبلاگش خیلی ازت ممنون که باعث شدی پاهای کوچولوی دخملم برام خاطره بشه
مهرى
28 دی 91 21:40
دست گلت درد نكنه بابت قالب نمكى خيلى خوبه براى كسايى كه نميخوان يا استطاعت مالى ندارن كه از بيرون خمير حاضرى بگيرن كه با هزينه كمى ميتونن اين ايده رو اجرا كنند خدا خيرت بده و به نى نيت سلامتى بده
مامان علی اکبر
29 بهمن 91 1:12
سلام ثمین جون.واقعا ایده هات عالین.خسته نباشی. میگم این پست اثر دست و پای کودک عکسای آپلود شده نمیان اگه زحمتی نیست یه نگاه بندازین میخواستم درستش کنم.ممنون. وقتی درستش کردین اگه تونستید بهم بگید که بیام ببینمشون.بازم ممنون.
مامان علی اکبر
30 بهمن 91 20:39
سلام عزیزم نه متاسفانه نمیدونم شاعرش کیه آره واقعا شعر قشنگیه. ممنون که دوباره عکسارو گذاشتی. موفق باشی
مامان علی اکبر
1 اسفند 91 2:05
سلام میگم با روش خمیر خانگی میشه دست بسته رو انجام داد؟؟؟؟؟مثل عکسه آخری؟؟؟؟


عزیزم کسی تا حال انجام نداده
امتحان کنید به ما م بگید!
nasim
4 اسفند 91 17:11
vaghean ali bood....kheili doos dashtam bedoonam chetor mishe az dasto paye nozad ghaleb gereft...movafagho pirooz bashid
مامان نفیسهمامان نفیسه
20 اسفند 96 13:48
محبت